top of page

Херсонщина пам'ятає

Книжкові видання

svechi2002.jpg

Книга, підготовлена студентами і викладачами ХДТУ та Херсонською обласною радою Союзу колишніх малолітніх в'язнів фашизму, присвячена херсонцям, які пережили німецько-фашистське рабство. Збірник містить спогади в'язнів фашизму - остарбайтерів, нариси про них, список жителів Херсона, насильно вивезених на примусові роботи до Німеччини.

Зажгите свечи памяти : материалы и документы о херсонцах-остарбайтерах и бывших узниках фашизма / науч. рук. Ю. Н. Бардачев ; ред.колл. : Г. С. Сарибеков, Ф. Б. Рогальский, А. А. Новиков; сост. Л. Н. Чиркова. – Херсон : ХНТУ, 2002. – 139 с. - Примірники: всього: 2: БФ 13 (2)
009.jpg

Перші вісім томів Книги Пам'яті України Херсонської області містять короткі біографічні дані про загиблих земляків у роки Великої Вітчизняної війни.

Для зручності користування кожної окремо Книгою Пам'яті при пошуку імен загиблих, слід мати на увазі наступний порядок розміщення поіменних списків:

- в перший том включені прізвища тих, які були призвані або народилися в м. Херсоні, а також на територіях, що нині входять до адміністративних кордонів м. Нова Каховка та Білозерського району;

- до другого тому включено загиблі військовослужбовці, партизани, підпільники Бериславського, Великоолександрівського, Великолепетиського, Верхньорогачицького, Високопільського районів;

- в третьому томі аналогічні списки по Генічеському, Голопристанському та Горностаївському районам;

- в четвертому томі: Іванівський, Каланчацький, Каховський і Нижньосірогозький райони;

- в п'ятий том включені Нововоронцовський, Новотроїцький та Скадовський райони;

- в шостому томі: Цюрупинський та Чаплинський райони;

- в сьомому томі: додатково виявлені в ході пошуку імена воїнів загиблих, зниклих без відома з усіх міст і населених пунктів області, але не включених в попередні томи;

- у восьмому додатковому томі: імена нововиявлених загиблих наших земляків і списки тих персоналій, за якими встановлені додаткові або уточнені відомості;

- в дев'ятому томі: поіменні списки героїчних захисників і визволителів Херсонської області, які віддали своє життя за мир і щастя нинішніх поколінь наших людей і похованих в м. Херсоні, в м. Нова Каховка, Білозерському, Бериславському, Великоолександрівському, Великолепетиському, Верхньорогачицькому, Високопільському, Генічеському та Голопристанському районах;

- в десятий том включені поіменні списки 10821 військовослужбовців Радянської Армії, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни і похованих в Горностаївському, Іванівському, Каланчацькому та Каховському районах, із зазначенням, в більшості випадків, місць поховання по селищним і сільським Радам;

- одинадцятий тому, як і дев'ятий і десятий томи, включає в себе поіменні списки військовослужбовців Радянської Армії, партизан і підпільників, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни і похованих на території області в період оборонних боїв в серпні-вересні 1941 року, в роки окупації та в ході визвольних змагань по вигнанню німецько-фашистських військ з Лівобережжя і Правобережжя Херсонщини.

Книга Памяти Украины: Херсонская область /ред. Кол.: В. А. Чабаненко и др. – Симф.: Таврида, 1994-2001.

Т. 1. – 608 с.

Т. 2. – 704 с.

Т. 3. – 702 с.

Т. 4. – 719 с.

Т. 5. – 656 с.

Т. 6. – 592 с.

Т. 7. – 574 с.

Т. 8. – 480 с.

Т. 9. – 543 с.

Т. 10. – 508 с.

Т. 11. – 632 с.

cc5f67a892fc3d4c354fbcc7cfed6ba6.jpeg

Величезні втрати мирного населення понесла Херсонщина в період фашистської окупації під час Великої Вітчизняної війни. В Книгу Скорботи України занесені прізвища жертв кривавого окупаційного режиму на території нинішньої області. Вони, на жаль, далеко не всі, а лише такі, які вдалося віднайти в архівних документах та зберегти людям у своїй пам'яті.

Книга Скорби Украины. Херсонская область. - Херсон : Олді-плюс, 2003. - 526 с. : ил. - (Книга Памяти Украины). - Примірники: всього: 148
pomnim98.jpg

Збірник, підготовлений студентами і викладачами ХНТУ та Херсонською обласною радою Союзу колишніх малолітніх в'язнів фашизму, оповідає про херсонців - колишніх в'язнів фашизму.

Помним : материалы и документы о херсонцах – бывших узниках фашизма / науч. рук. Ю. Н. Бардачев ; ред.кол. : рук. Г. С. Сарибеков, сост. Л. Н. Чиркова, орг. Г. И. Кравченко. – Херсон : ХНТУ, 1998. – 150 с. - Примірники: всього: 1: БФ 13 (1)
06c91609dbcd51ab2bc8086e8ead07cc.jpg

У книзі зібрані, уточнені і систематизовані відомості про 194 Героїв Радянського Союзу Херсонщини. Це славні люди української землі, які народилися, вчилися, працювали в Херсонській області, героїчно захищали і звільняли її територію від нацистської окупантів.

Тихонов, Вениамин Иванович. Созвездие херсонцев-победителей: Краткий биографический справочник о Героях Советского Союза, чья жизнь и подвиги в войне с нацизмом были связаны с Херсонщиной / В. И. Тихонов. - Херсон : Гринь Д. С., 2015. - 216 с. - (Герои украинской земли). - Примірники: всього: 8

Електронні видання

Збірник тез доповідей науково-практичної конференції "Не стерти з памяті той спомин про війну" [Електронний ресурс]: до 70-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників / Херсон. політехн. коледж. - Херсон, 2014. - 25 с.

До уваги читачів пропонується збірка статей і матеріалів, присвячених 70-й річниці визволення України від нацистської окупації.

До збірки включено публікацію про етапи визволення Херсонщини від німецько-фашистських загарбників та інформацію про визволення міста Херсона у березні 1944 року.

stor2014.jpg

Сторінки безсмертя. 1941-1945 рр. [Електронний ресурс]: Збірка статей та матеріалів / Упоряд.: О.Стукалова. – Херсон: Айлант, 2013. – 80 с.: іл.  

До уваги читачів пропонується збірка статей і матеріалів, присвячених 69-й річниці визволення м. Херсона від нацистської окупації.

До збірки включено публікації працівників державного архіву Херсонської області, підготовлені для ЗМІ, журналу «Архіви України», альманаху «Степ», газети «Джерела», серії «Бібліотечка архіву». Статті та матеріали підготовлені на основі архівних документів, в т.ч. з фондів радянських спецслужб повоєнних років, які знаходяться на зберіганні в державному архіві Херсонської області.

stor2013.jpg

Херсонщина за часів нацистської окупації. 1941-1944 рр. [Електронний ресурс] / Упоряд.: В.Баранюк, О.Стукалова, О.Шинкаренко. – Херсон: Херсонська обласна рада; Державний архів Херсонської області, 2010. – Бібліотечка архіву. – Вип. 13. – 65 с.; іл.

До уваги читачів пропонується публікація документів та фотодокументів Херсонської обласної надзвичайної комісії з розслідування злочинів німецькофашистських окупантів на території області, Херсонської міської та документи аналогічних районних комісій, що діяли у 1944-1948 рр., листи з Німеччини громадян, що були вигнані на примусові роботи, твори школярів 1944-1945 рр. на тему «Що я пережив під час окупації» та ін.

stor2010.jpg

Херсонщина на початку Великої Вітчизняної війни (червень-вересень 1941 р.) [Електронний ресурс]: Добірка документів / Упоряд.: І. Ю. Сінкевич, О. І. Стукалова ; Відп. за вип. В. О. Лебідь. – Херсон : Державний архів Херсонської області, 2011. – 64 с. : іл. – (Бібліотечка архіву. Вип. 14)

До уваги читачів пропонується публікація із фондів держархіву Херсонської області фрагменту мемуарів «З прожитого та пережитого» Семена Івановича Кривошеїна, колишнього члена Херсонського міського комітету КП/б/У, про Херсон у червні-серпні 1941 р.; фрагментів спогадів учасників оборонних боїв на Херсонщині на початку Великої Вітчизняної війни; фотодокументів передвоєнного Херсону. 

history (3).jpeg

Рослякова, С. В. 70 років визволення Херсонщини та народження Херсонської області [Електронний ресурс] / С. В. Рослякова // Інформаційні технології в освіті, науці та виробництві. - 2014. - Вип. 5(6). - С. 172-175. - Режим доступу: http://sbornik.college.ks.ua/downloads/sbornik5_6/pdf/19.pdf

З покоління до покоління повинна передаватися історична пам’ять, втрата якої є болючою для будь-якого народу. Стаття «70 років визволення Херсонщини та народження Херсонської області» поглибить знання молоді про жахливі наслідки війни та події, які пов’язані зі звільненням Херсонщини від німецько-фашистських загарбників. 

Цибуленко Г. В. Нові елементи культурного простору селянства Херсонщини в умовах окупаційного режиму 1941 - 1944 рр. [Електронний ресурс] / Г. В. Цибуленко // Культурологічний вісник. - 2015. - Вип. 34. - С. 47-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Kultv_2015_34_10

Проблема умов культурного життя населення України в часи нацистської окупації є важливою сферою, через призму якої проявляється ментальність народу. Ця ментальність виявляє і традиційні риси, і риси, набуті в умовах рядянсько-більшовицького соціального експерименту, і форми адаптації до нових умов життя. Аналіз культурно-поведінкових схем населення окупованих територій дозволяє бачити прояв національного характеру в усіх сферах життя. 

Цибуленко Г. Організація польових робіт окупаційною владою на Херсонщині у 1941 – 1943 рр. [Електронний ресурс] / Г. Цибуленко // Scriptorium nostrum. - 2016. - № 3. - С. 141-164. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/scno_2016_3_10

У статті розкривається процес організації та проведення в громадських та державних господарствах Херсонщини у 1941–1943 рр. в умовах окупації посівних та уборочних кампаній. Простежується динаміка управлінських заходів місцевих окупаційних органів та керівництва колективних господарств щодо реалізації планів державних поставок зернової продукції.

Цибуленко Л. Формат і механізми "Нового порядку" окупаційної влади на Херсонщині 1941–1944 рр. [Електронний ресурс] / Л. Цибуленко, Г. Цибуленко // Південний архів. Сер. : Історичні науки. - 2010. - Вип. 31-32. - С. 252-265. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pain_2010_31-32_31

Актуальність теми визначається загостренням суспільної дискусії, що викликане активізацією політичної боротьби, в якій посіли вагоме місце питання 65-ї річниці завершення Другої світової війни, нагородження званням героїв України С. Бандери і Р. Шухевича, неоднозначним ставленням до характеру війни та різних військових формувань, що брали у ній участь.

Слєпухіна, Р. І. Окупація Херсонщини військами нацистської Німеччини у 1941-1944 роках [Електронний ресурс]: (до 70-річчя визволення Херсонщини) / Р. І. Слєпухіна // Інформаційні технології в освіті, науці та виробництві. - 2014. - Вип. 5(6). - С. 176-183. - Режим доступу: http://sbornik.college.ks.ua/downloads/sbornik5_6/pdf/20.pdf

Актуальність теми визначається тим, що сьогодні виникають гострі дискусії, зокрема із приводу ставлення до цієї війни і сил, що брали в ній участь. Окремі автори прикрашають історичну дійсність, історичні факти, роблять заміну реальних подій перебільшеннями та вигадками. 

Цибуленко Г. Облаштування окупаційною владою управління колективними аграрними господарствами на Херсонщині у 1941–1942 рр. [Електронний ресурс] / Г. Цибуленко // Scriptorium nostrum. - 2016. - № 2. - С. 171-186. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/scno_2016_2_11

У статті розкривається процес організації на території Херсонщини в умовах окупації 1941–1942 рр. аграрного виробництва в колективних господарствах. Досліджується механізми подолання кризи виробництва та запровадження норм організації управлінських, людських та технічних ресурсів громадських та державних господарств.

Цибуленко Г. Система натурального оподаткування на Херсонщині в умовах окупації 1941–1944 рр. [Електронний ресурс] / Г. Цибуленко // Scriptorium nostrum. - 2015. - № 1-2. - С. 177-198. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/scno_2015_1-2_15

У статті розкривається процес впровадження та реалізації натурального оподаткування на території Херсонщини в умовах окупації 1941-1944 рр. Показано механізми оподаткування та їх спрямованість.

Цибуленко Г. Формування нової податкової системи на Херсонщині в умовах окупації 1941–1944 рр. [Електронний ресурс] / Г. Цибуленко // Scriptorium nostrum. - 2014. - № 1. - С. 210-224. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/scno_2014_1_18

У статті розкривається процес впровадження та модернізації податкової системи на території Херсонщини в умовах окупації 1941–1944 рр. Показано механізми оподаткування та їх спрямованість.

Інформаційно-бібліографічний відділ Херсонської ЦБС                                                Укладач: О. В. Смєшко
bottom of page