
Друга світова в літературі
Війна з її трагізмом і героїзмом, з її нелюдськи важкої повсякденністю, з граничною поляризацією добра і зла, з її кризовими ситуаціями, в які раз у раз потрапляє людина і в яких, найбільш яскраво висвічуються його основні людські якості, дає митцям слова багатющий матеріал для освітлення моральних, етичних проблем. Світ не повинен забувати жахи війни, розлуку, страждання і смерть мільйонів. Це було б злочин перед полеглими, злочин перед майбутнім, ми повинні пам'ятати про війну, про героїзм і мужність, що пройшли її дорогами, боротися за мир - обов'язок всіх, хто живе на Землі, тому однією з найважливіших тем нашої літератури є тема подвигу українського народу у Другій світовій війні.
Ця тема складна, різноманітна, невичерпна. Завдання літераторів, які пишуть про війну - величезні. Їм необхідно показати значимість боротьби і перемоги, витоки героїзму людей, їх моральну силу, ідейну переконаність, відданість Батьківщині; показати труднощі боротьби з фашизмом; донести до сучасників почуття і думки героїв воєнних років, дати глибокий аналіз в один із найкритичніших періодів в житті країни та їх власного життя.
Історичні видання
В ім'я життя / авт.-упоряд. С. О. Сільченко ; передм. І. О. Герасимов. - К. : Україна, 2005. - 286 с. : іл. – Примірники: всього: 1 : аб (1)
Книга про стійкість, мужність, патріотизм жінок-ветеранів, чиї фронтові дороги пролягли через Україну. Медсестри і лікарі, партизанки і підпільниці, пілоти і штурмани, зенітниці і радистки без прикрас, правдиво розповідають про бачене і пережите ними в роки Великої Вітчизняної війни.
Збірник воєнних спогадів і документальних нарисів розрахований на широке коло читачів, у першу чергу на молодь.

Війна і міф. Невідома Друга світова: 1939–1945 / [І. Бігун [та ін.] ; заг. ред.: О. Зінченко, В. В’ятрович, М. Майоров] ; Укр. ін-т нац. пам'яті. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. - 271 с. : фотогр. – Примірники: всього: 4 : БФ 15 (1), БФ 19 (1), кх (1), БФ 6 (1)
Видатні українські історики розвінчують міфи радянської пропаганди!
Чи правда, що пакт Молотова–Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни?
На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!

Гавришко, Марта. Долаючи тишу: жіночі історії війни / Марта Гавришко. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2018. - 240 с. : фотогр. – Примірники: всього: 4 : БФ 2 (1), БФ 6 (1), БФ 13 (1), аб (1)
У період Другої світової чимало жінок приєдналося до лав націоналістичного підпілля та Української повстанської армії як зв'язкові, розвідниці, санітарки, воячки… Пліч-о-пліч із чоловіками вони пройшли горнило кривавих подій, спростувавши всі стереотипи «слабкої статі». Їхні голоси тривалий час не було чутно. Їхній досвід був невидимим. Ця книжка - збірка історій-сповідей жінок, які не просто бачили війну та брали активну участь у тогочасних подіях, а прожили її. Вони були не лише очевидицями, жертвами, але й виконавицями насильства. Уся правда про жахи війни, без прикрас та міфологізації. Відверті розповіді про те, що означало бути жінкою під час війни. Унікальні спогади селянок та міщанок, жінок із різною освітою та соціальним становищем, жінок, які обіймали керівні посади в ОУН і були рядовими підпільницями. Живі емоції в історіях, які роками залишалися непочутими. Справжні долі дівчат, яких колись змінила війна...
Героїчний Київ: документальні розповіді / вступ. ст. О. Омельченко ; упоряд. В. І. Денисенко. - К. : Україна, 2003. - 334 с. : ілюстр. – Примірники: всього: 2 : БФ 13 (1), аб (1)
Книга присвячена незламним оборонцям і звитяжним визволителям столиці України від фашистських загарбників. Герої спогадів – льотчики, танкісти, артилеристи, воїни-десантники, підпільники, партизани, командири і воєначальники. З рядків достовірних розповідей постає грандіозний масштаб битви на Дніпрі за славний Київ у 1941-1943 роках.

Друга світова війна в історичній пам'яті України: (за матеріалами Українського інституту національної пам'яті) / Укр. ін-т нац. пам'яті ; упоряд.: Л. Герасименко, Р. Пилявець. - Київ-Ніжин : ПП Лисенко, 2010. - 248 с. – Примірники: всього: 3 : БФ 1 (1), чз (1), кх (1)
У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії Українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну Державу.
У книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні).

Друга світова. Непридумані історії: (не) наша, жива, інша / [Т. Антипович [та ін.] ; уклад., передм. Вахтанга Кіпіані. - Х. : Vivat, 2018. - 303 с. : фотогр. - (Бібліотека "Історичної правди"). – Примірники: всього: 2 : БФ 1 (1), БФ 3 (1)
Війна розділила родини, позбавила життів, скалічила долі… Знати і пам'ятати важливо в будь-який час. Навіть через багато десятиліть з'являються нові деталі, спогади і свідчення. Війна (не) наша - не тільки за Батьківщину, а й за інтереси кількох тоталітарних держав. Війна наша - навіть через вісімдесят років. Війна жива - ми пам'ятаємо. Війна інша - різна для всіх, бо кожен бачить і розуміє по-своєму. Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про: українців, які воювали в різних арміях; життя депортованих; долі вивезених на примусові роботи; чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими.

Епплбом, Енн. Історія ГУЛАГу / Е. Епплбом ; пер. з англ. А. Іщенка. - К. : Києво-Могилянська академія, 2006. - 512 с. : ілюстр. – Примірники: всього: 5 : БФ 1 (1), БФ 3 (1), чз (1), юн (1), кх (1)
«Історія ГУЛАГу» (Пулітцерівська премія 2004 р.) – перша систематична праця, присвячена хронології, причинам та наслідкам розвитку репресивного апарату Радянського Союзу і системи концентраційних таборів як його складової.

Криштопа, Олег. Україна. Загартована болем: тисяча років самотності : за матер. авт. прогр. "Машина часу" / Олег Криштопа, Андрій Охрімович. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2015. - 544 с. : фотогр. – Примірники: всього: 1 : БФ 23 (1)
У сучасному суспільстві точаться гострі дискусії, пов’язані з історією України, її подіями та особами, погляд на які розділяє українську спільноту. Нині, коли інформаційна війна набула особливого розмаху. вкрай важливо розвінчати міфи, створені пропагандою сусідньої держави. Знайти відповіді на суперечливі питання можна, подорожуючи “машиною часу”: повернутися до подій минулого і зробити щодо них власні висновки запрошують автори цієї книжки.

Левітас, Фелікс Львович. Друга світова війна: український вимір / Фелікс Левітас. - К. : Наш час, 2012. - 272 с. : фотогр. - Примірники: всього: 4 : БФ 1 (1), БФ 3 (1), БФ 9 (1), кх (1)
Книгу присвячено суперечливим сторінкам минулої війни. Спираючись на новітню українську, російську, англо-мериканську та німецьку історіографію, автор прагнув дати відповіді на найактуальніші питання Другої світової війни та розкрити роль і місце України в подіях 1939—1945 років. Основну увагу приділено питанням, які зумовлюють широкий науковий і пізнавальний інтерес у сучасному українському суспільстві: справжні причини Другої світової війни, особливості таємної міжнародної дипломатії, трагедія і подвиг перших років війни, ціна великої перемоги, історичне значення перемоги над нацизмом, українці-герої, проблеми національного примирення, війна як історичний феномен.
Видання розраховане на викладачів і студентів ВНЗ, учителів і старшокласників, а також на всіх, хто цікавиться новітньою історією України.

Людний, Федір Петрович. Дорогами війни / Ф. П. Людний ; передм. В. Мельниченка. - К. : Україна, 2005. - 418 с. : іл. - Примірники: всього: 1 : аб (1)
Книга розповідає про людей, які чесно і сповна виконали свій громадянський обов'язок, захищаючи Батьківщину від фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни.

Патриляк, Іван Казимирович. Перемога або смерть: Український визвольний рух у 1939-1960 роках / Іван Патриляк ; Центр дослідж. визвольного руху. - Х. : Клуб сімейного дозвілля ; Л. : Часопис, 2015. - 512 с. : фотогр. – Примірники: всього: 1 : аб (1)
Головна мета цього видання - висвітлити широкому колу читачів ключові події масштабної визвольної боротьби українського народу 30-50-х рр. ХХ ст. Як створювалася Українська повстанська армія, які цілі переслідували її воїни, якою була роль УПА в часи гітлерівської окупації, у чому сутність українсько-польського конфлікту, протистояння з НКВД - перед вами неупереджена історія українського визвольного руху. У книзі широко використовуються маловідомі архівні матеріали та найкращі дослідження сучасних вітчизняних і зарубіжних учених.

Патриляк, Іван Казимирович. Україна в роки Другої світової війни : Спроба нового концептуального погляду / І. К. Патриляк, М. А. Боровик. - К. : Видавництво ПП Лисенко М.М., 2010. - 592 с. : іл. - Примірники: всього: 1 : аб (1)
У книзі розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії України періоду Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню "української проблеми" напередодні і на початку світової війни, долі українських земель у 1939‒1940 pp., участі українців у фінській кампанії, бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941 p., окупаційному режиму нацистів та їхніх союзників в Україні, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і партизанів, взаєминам більшовицької влади і українського суспільства в роки війни.
Савчин, Марія. Тисяча доріг : Спогади жінки учасниці підпільно-визвольної боротьби під час і після Другої світової війни / Марія Савчин ; ред. Г. Карпенко. - К. : Смолоскип, 2003. - 546 с. : портр. – Примірники: всього: 2 : аб (1), БФ 24 (1)
Спогади написані невдовзі після того, як авторка опинилася на Заході. Ще за свіжої пам'яті, коли картини минулого не померкли в її уяві. Ще тоді, коли свідомість не була навантажена новими переживаннями, позитивними й негативними впливами життя у вільному світі. Писати спогади, як вона згадує у вступі, змусило її почуття обов'язку супроти всіх тих її друзів і подруг, що ще так недавно були разом з нею, горіли ідеєю визволення свого знедоленого народу, мужньо переборювали найбільші труднощі й полягли на полі бою. Дуже часто ворог забрав їхні мертві тіла й десь скрито закопав, щоб і сліду не лишилося по цих борцях за волю України. Авторка відчувала, що мусить про них написати, щоб не пропала народна пам'ять про їхні подвиги і жертви, щоб передати майбутньому поколінню естафету служіння й жертви для свого народу. Вони також віддзеркалюють тодішню настанову й світосприймання авторки.

Україна в Другій світовій війні: погляд з XXI ст. : іст. нариси : у 2-х кн. / Нац. акад. наук України, Ін-т історії України; редкол.:: В. А. Смолій, Г. В. Боряк, Ю. А. Левенець. - К. : Наукова думка, 2011 - .
Кн. 1 / А. Айсфельд та інш. - 2011. - 735 с. - Примірники: всього: 2 : БФ 1 (1), кх (1)
У виданні висвітлюється широке коло питань одного з найбільш драматичних періодів історії України — періоду Другої світової та Великої Вітчизняної воєн.
На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вперше вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та у відбудовний період, з'ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться минулим України.
Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ ст. : іст. нариси : у 2-х. кн. / редкол.: В. А. Смолій (голова колегії), О. Є. Лисенко (відп. ред.) [та ін.] ; Нац. акад. наук України, Ін-т історії України. - К. : Наукова думка, 2010 - 2011.
Кн. 2 / О. Бровар та інш. - 2011. - 943 с. : іл., табл. - Примірники: всього: 2 : БФ 1 (1), кх (1)
У виданні висвітлюється широке коло питань одного з найбільш драматичних періодів історії України — періоду Другої світової та Великої Вітчизняної воєн.
На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вперше вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та у відбудовний період, з'ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.
Україна в полум'ї війни 1941-1945 / ред. кол.: П. П. Панченко, О. І. Уткін, В. І. Горєлов та ін. - К. : Україна, 2005. - 560 с. : іл. – Примірники: всього: 1 : кх (1)
На основі аналізу фактичного матеріалу, нових архівних джерел автори розглядають найважливіші операції Червоної армії на території України, що суттєво вплинули на подальший хід Другої світової війни, значною мірою збагатили воєнне мистецтво.
У книзі розкривається діяльність руху Опору, тактика козачих та кавалерійських формувань, що визволяли українську землю від ненависного ворога, особливості політико-виховної роботи серед військовослужбовців у фронтових умовах, масовий героїзм, мужність, самовідданість бійців і командирів, які вистояли і перемогли у жорстокому двобої з фашизмом.

Україна у Другій світовій війні: до 70-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні / Укр. ін-т нац. пам`яті. - К.: Український інститут національної пам'яті, 2015. - 27 с. : портр., фотогр. – Примірники: всього: 1 : БФ 13 (1)
Наскрізною ідеєю книжки є теза про внесок українського народу в розгром нацистської Німеччини та її союзників. Розглядається питання боротьби українських національно-визвольних сил за українську незалежну державу, зусиль українського народу, спрямованих на зміцнення військової і економічної могутності колишнього СРСР.
Українські в'язні концтабору Маутгаузен : Свідчення тих, хто вижив / Український інститут національної пам`яті ; голов. ред. В. А. Смолій ; упоряд.: Л. С. Герасименко [и др.]. - К. : Видавництво імені Олени Теліги, 2009. - 336 с. : фотогр. – Примірники: всього: 1 : кх (1)
У книжці представлені спогади, листи та усні історії наших співвітчизників, які дають змогу пролити світло на особливий досвід перебування українських в’язнів в одному з нацистських концтаборів – Маутгаузені. У виданні використано фотографії, документи та листи з фондів Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років. Автори присвячують це видання пам’яті співвітчизників, які пережили воєнне лихоліття.

Франкл, Віктор. Людина в пошуках справжнього сенсу: психолог у концтаборі / Віктор Франкл ; [пер. з англ. О. Замойської]. - 2-ге вид. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2018. - 160 с. – Примірники: всього: 10 : БФ 1 (1), БФ 3 (1), БФ 11 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ 15 (1), БФ 16 (1), БФ 19 (1), БФ 23 (1), аб (1)
Віктор Франкл – всесвітньо відомий психіатр, психотерапевт, філософ. 1942 року він потрапив до концтабору, де на нього чекали голод, приниження, хвороби, постійна загроза життю. Аналізуючи свою поведінку та поведінку інших в’язнів, Франкл віднайшов стратегії, що утримують людину над прірвою, захищають розум від божевілля та надають сенс життю. Свій жахливий досвід виживання він описав у книжці, яка допомогла мільйонам людей віднайти себе та змінити життя. Віктор Франкл доводить, що тільки-но людина знаходить сенс свого існування, вона отримує сили, щоб здолати будь-які випробування. Поради людини, яка зазнала нелюдських випробувань, варті того, щоб бути почутими.
Трагедія Другої світової у художній літературі
Андрусяк, Михайло. Брати грому: Худож.-докум. повість / М. Андрусяк ; Вступ. ст. Л.Ободянської. - 3-є вид., випр. і доп. - Коломия : Вік, 2005. - 830 с. : іл. – Примірники: всього: 7: аб (1), БФ 1 (1), БФ 3 (1), БФ 14 (1), БФ 19 (1), БФ 15 (1), БФ 23 (1)
Перший том з відомої трилогії М. Андрусяка «Брати грому», «Брати вогню», «Брати просторів» (остання вийшла у 2008 р.) У художньо-документальній повісті «Брати грому» автор розповідає про звичайних людей, українців, волею долі яким судилося стати легендарними борцями з окупантом, витерпіти тортури в більшовицьких катівнях, пройти безоднями задротованих вмістилищ неволі і залишитися людьми, справжніми українцями, героями без почестей і відзнак, які жили та вмирали за незалежність України. Ця правдива розповідь змушує кожного українця збагнути та усвідомити свій історичний обов’язок перед рідним народом, бо відродження нашої всеукраїнської духовності залежить нині від кожного з нас.
Біне, Лоран. HHhH Голову Гіммлера звуть Гайдріх: роман / Лоран Біне; [пер. з фр. О. Леська]. - Х. : Vivat, 2018. - 352 с. – Примірники: всього: 8 : БФ 1 (1), БФ 3 (1), БФ 9 (1), БФ 11 (1), БФ 14 (1), БФ 15 (1), БФ 19 (1), аб (1)
Прага, 1942 рік. Двоє чоловіків повинні вбити третього. Це операція «Антропоїд»: двом чехословацьким диверсантам, надісланим із Лондона, доручено знищити Райнгарда Гайдріха, начальника ґестапо, голову нацистських спецслужб, «найнебезпечнішу людину Третього райху», того, хто спланував «остаточне вирішення єврейського питання». Гайдріх був правою рукою Гіммлера. Есесівці казали: "HHhH" - "Himmlers Hirn heißt Heydrich", тобто "Голову Гіммлера звуть Гайдріх"ґ Усі персонажі цієї книжки існували насправді. Усі події, зображені в ній, правдиві. Однак за лаштунками підготовки до замаху відбувається інша війна, та, що точиться між художньою вигадкою та історичною дійсністю. І, попри все, історія мусить бути розказана до кінця…
Бойн, Джон. Хлопчик у смугастій піжамі: [роман] / Джон Бойн ; з англ. пер. Віктор Шовкун. - Л. : Видавництво Старого Лева, 2018. - 188 с. : ілюстр. – Примірники: всього: 13 : БФ 1 (1), БФ 2 (1), БФ 3 (1), БФ 8 (1), БФ 13 (1), БФ 16 (1), БФ 20 (1), БФ Ка (1), БФ С (1), кх (1), БФ 6 (1), БФ П (1), аб (1)
Дев’ятирічний Бруно разом із сім'єю переїжджає зі свого комфортабельного будинку в Берліні до нового дому у загадковому місці Геть-Звідси, де його батька призначають комендантом концтабору. Випадково він знайомиться з єврейським хлопчиком Шмулем, маленьким в’язнем. Між ними зароджується справжня дружба, яку, однак, розділяє колючий дріт. До чого можуть призвести різні погляди на світ, дивна логіка дорослих, а також сила долі й божевілля випадку? Про це і навіть більше розповідає дивовижна книжка «Хлопчик у смугастій піжамі».
Гуменна, Докія. Хрещатий Яр (Київ 1941-1943): Роман-хроніка / Докія Гуменна ; передм. О. Веремійчик ; упоряд. О. Кучерук. - К. : Видавництво імені Олени Теліги, 2001. - 407 с. –Примірники: всього: 8 : БФ 1 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 13 (1), БФ 15 (1), БФ 16 (1), БФ 19 (1), аб (1)
У книзі в хронологічній послідовності відображено події, які відбувалися у Києві в 1941-1943 роках перед окупацією і під час окупації його німцями. „Хрещатий Яр” – психологічний і багатосюжетний роман, цінний своєю документальністю, показує людей у жорстоких життєвих обставинах, не „підмальованих”, а схоплених немов фотоапаратом. Це дещо виправлене перевидання роману, який вийшов у 1956 році у США.
Дорр, Ентоні. Все те незриме світло: роман / Ентоні Дорр ; [пер. з англ. О. Гординчук]. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. - 352 с. – Примірники: всього: 25 : БФ 1 (1), БФ 2 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ 15 (1), БФ 16 (1), БФ 23 (1), аб (1), БФ 8 (1), БФ 11 (1), БФ 20 (1), БФ А (1), БФ Зел (1), БФ Ка (1), БФ Ки (1), БФ Б (1), БФ П (1), БФ С (1), БФ Ин (1), БФ Нд (1), БФ Зи (1), БФ Ст (1), кх (1)
Бестселер від лауреата престижних літературних премій! Захоплива та зворушлива історія сліпої французької дівчинки і боязкого німецького хлопчика, які під час Другої світової намагаються, хто як може, вижити у круговерті війни, не втратити здатність любити і врятувати найдорожчих людей... Це книга про кохання і смерть, про те, що з нами робить війна, і про те, що невидиме світло переможе навіть найбезнадійнішу темряву.
Зузак, Маркус. Крадійка книжок: роман / Маркус Зузак ; іл. Т. Вайт ; пер. з англ. Н. Гоїн. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. - 415 с. : ілюстр. – Примірники: всього: 17 : БФ 1 (1), БФ 2 (2), БФ 3 (1), БФ 8 (1), БФ 13 (1), БФ 16 (1), БФ 20 (1), БФ 4 (1), БФ 5 (1), БФ 7 (1), БФ 10 (1), БФ 12 (1), БФ 17 (1), БФ 21 (1), БФ 22 (1), БФ 23 (1)
Вражаюча історія, яку розповідає... Смерть! До влади в Німеччині прийшли фашисти. Вперше Смерть побачив маленьку Лізель, коли прийшов забрати душу її братика. Він став свідком того, як дівчинка вкрала першу книжку, і зацікавився її долею. Він приходив до її будинку, де, ризикуючи життям, родина переховувала єврея. Він слухав, як Лізель читала книжки під час бомбардувань. Смерть завжди був поруч. Під час останньої зустрічі він розкриє крадійці книжок свою найбільшу таємницю...
Кініллі, Томас. Список Шиндлера: роман / Томас Кініллі ; пер. з англ. Г. Яновської. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. - 432 с. – Примірники: всього: 25 : БФ 1 (1), БФ 2 (1), БФ 3 (1), БФ 9 (1), БФ 15 (1), БФ 16 (1), БФ 19 (1), БФ 20 (1), аб (1), юн (1), БФ 11 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ А (1), БФ Зел (1), БФ Ка (1), БФ Ки (1), БФ Б (1), БФ П (1), БФ С (1), БФ Ин (1), БФ Нд (1), БФ Зи (1), БФ Ст (1), кх (1)
Його ім'я відоме усьому світу і вже давно стало називним. Оскар Шиндлер. Людина, яка довела, що можна здійснити справжнє диво - подарувати життя... Дати шанс на порятунок тоді, коли сподіватися вже нема на що... На початку Другої світової німецький підприємець Оскар Шиндлер відкрив у Польщі фабрику, на якій виробляли емальований посуд. І ця фабрика, де працювали євреї з гетто, стала для них немов Ноєвим ковчегом... Коли було ухвалено рішення про знищення краківського гетто, Шиндлеру неймовірними зусиллями вдалося вивезти своїх робітників і захистити їх від жаху табору смерті Аушвіцу. Він урятував майже 1300 євреїв. Більше, ніж будь-хто за всю історію найстрашнішої в історії людства війни...
Кокотюха, Андрій. Чорний ліс: українські хроніки 1943 року : роман / Андрій Кокотюха ; [передм. І. Патриляка]. - 3-те вид. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2018. - 302 с. –Примірники: всього: 1 : БФ П (1)
У Чорному лісі на Волині українці воюють відразу на три фронти: з німцями, росіянами та поляками. Головний герой - колишній міліціонер, зек, радянський диверсант - мусить розібратися в тому, хто друг, а хто ворог. У нього нині одна мета - зрозуміти, на чиєму боці правда, і відстоювати її зі зброєю в руках.

Кьопп, Габі. Навіщо я народилася дівчинкою?: сексуальні "подвиги" радянських визволителів / Габі Кьопп ; пер. з нім. Ю. Горбач. - К. : Зелений пес, 2011. - 152 с. - (Нетабачна історія). – Примірники: всього: 3 : юн (1), БФ 1 (1), БФ 23 (1)
У 1945 році вона була неодноразово згвалтована солдатами радянської армії. Жахливі спогади Габі Кьопп – не поодинокий випадок. Близько двох мільйонів жінок різного віку стали жертвами неодноразового насильства у ті страшні воєнні часи. Авторці книги Габі тоді було 15. Її історія нагадує, що війна – це зло, а не романтика, як її вимальовує кінематограф.
Лис, Володимир. Соло для Соломії: роман / Володимир Лис. - 4-те вид. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2018. - 366 с. : ілюстр. – Примірники: всього: 1 : БФ 16 (1)
Вона йде за покликом серця, помиляється сама й легко пробачає помилки іншим, сходить на самий верх величі людського духу та падає у безодню засудження оточуючих...Карколомні події ХХ століття - війна, примусова колективізація - події, що назавжди змінили не тільки людей, а й Україну. Та у межах історії країни це лише пункт статистичних даних, за яким немає нічого, окрім чисел. А як щодо історії однієї людини, жінки, котра прагла звичайного земного щастя?

Лис, Володимир Савович. Століття Якова : [роман] / В.С. Лис. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2011. - 240 с. – Примірники: всього: 32 : БФ 1 (1), БФ 2 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 8 (1), БФ 9 (1), БФ 11 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ 15 (1), БФ 16 (1), БФ 19 (1), БФ 20 (1), БФ 23 (1), БФ А (1), БФ Зел (1), БФ Ка (1), БФ Ки (1), БФ Б (1), БФ П (1), БФ С (1), БФ Ин (1), БФ Нд (1), аб (1), юн (1), БФ Зи (1), БФ Ст (1), БФ 12 (1), кх (1), БФ 24 (3)
У житті старого Якова Меха на короткий час, мов той метелик, з’являється дівчина-приблуда. Вона питає, чи любив він колись, - і виринає десь з глибини пам’яті його кохання, і біль втрати, і круговерть війн та режимів, і радощі та горе в родині, і гріхи, і каяття...
Франк, Анна. Сховище: щоденник у листах / Анна Франк ; пер. укр. М. Тупайла. - Х. : Vivat, 2016. - 384 с. : фотогр. – Примірники: всього: 11 : БФ 2 (1), БФ 1 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 9 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ 24 (1), БФ Ст (1), аб (1), кх (1)
Голокост очима підлітка. Щоденник 13-річної єврейської дівчинки, яка разом зі своєю родиною ховалася від нацистів на горищі будинку в окупованому Амстердамі. Зі світлинами з архіву Фонду Анни Франк (місто Базель).
Шкляр, Василь. Троща: роман / Василь Шкляр. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2018. - 415 с. – Примірники: всього: 10 : БФ 1 (1), БФ 2 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 11 (1), БФ 13 (1), БФ 15 (1), БФ 16 (1), аб (1), юн (1)
Для нього, відчайдушного вояка УПА, війна вже минула, проте боротьба триває у невгамовному серці. «Свої» і «чужі», дружба та розбрат, кохання і зрада, помилування й помста… Усе переплелося й відгукнулося болем, коли через багато років він натрапив на свіжу могилу давно загиблого побратима. Минуле накочується з новою силою, щоб він постав перед розгадкою таємниці, перш ніж розпочати нове життя. Доля всміхається йому очима коханої жінки, але не приносить душевного спокою. Він – воїн, і ця битва – на все життя…
Війна на сторінках періодики
У статті розглядаються питання підготовки, організації, розгортання чисельності партизанського руху у початковий період Великої Вітчизняної війни на окупованих територіях Української РСР.
Бажан, Олег. Діяльність органів держбезпеки по організації партизанського руху в Україні в початковий період Великої Вітчизняної війни (за документами Галузевого державного архіву СБУ) / Олег Бажан // Краєзнавство. - 2011. - 4. - С. 105-116.
В статті досліджено причини початку і втрати ворогуючих сторін у Другій світовій війні та роль України в перемозі країн антигітлерівської коаліції над нацизмом. Розкрито, що причиною початку Другої світової війни були загарбницькі плани фашистської Німеччини та таємна угода між Радянським Союзом і Німеччиною про поділ території Польщі та визначення сфер впливу. Обґрунтовано, що через помилки в керівництві Червона армія понесла значно більші втрати, ніж армія нацистів. Показано, що біля третини втрат Радянського Союзу у цій війні припадає на Україну.
Борейко В. І. Ціна України за перемогу країн антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні / В. І. Борейко // Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та ВНЗ. - 2015. - Вип. 1. - С. 214-219.
Проаналізовано український національно-визвольний рух у роки Другої світової війни. Основну увагу акцентовано на аналізі специфіки висвітлення ОУН та УПА в енциклопедичних виданнях. Розкрито зміни у векторах висвітлення національно-визвольного руху в історичній літературі. Простежено зміни у поданні основної інформації в проектах енциклопедичного формату. Суттєву увагу акцентовано на специфіці викладу матеріалу у гаслах, присвячених ОУН та УПА.
Борчук С. Український національно-визвольний рух у роки Другої світової війни в енциклопедичних виданнях (на прикладі ОУН та УПА) / С. Борчук // Галичина. - 2017. - Ч. 29-30. - С. 210-216.
У статті викладено міркування з приводу теоретичних і методологічних аспектів дослідження історії Другої світової війни. Автори звертаються до гострих проблем, що мають широке відлуння у суспільстві й пов’язані із сучасними викликами. Важливе місце відведене історичній пам’яті про війну.
Вєдєнєєв Д. В. Україна у Другій світовій війні: деякі питання теорії, методології й суспільних рефлексій / Вєдєнєєв Д. В., Лисенко О. Є. // Український історичний журнал. - 2010. - № 3. - С. 4-29.
Ті політичні та соціально-економічні проблеми, що має сучасна Україна виті-кають з геополітичної невизначеності не лише частини політичної еліти України, а здебільшого з геополітичної невизначеності пересічного громадянина України. Геополітична самоідентифікація українців тотожна самоідентифікації громадян України, як політичної нації. Вирішення цього завдання є дуже важливим, бо перетворює Україну з об`єкта, чи "фактора" геополітики в повноцінного суб'єкта геополітики та міжнародного співтовариства.
Вознюк, Юрій. Україна в геостратегічних планах гітлеровського райху / Юрій Вознюк // Воєнна історія. – 2003. - №5/6.
Для українців ця війна мала свої виразні особливості. Українці, на відміну від росіян, французів, британців, американців та майже всіх інших націй, воювали з нацистами та їхніми союзниками від самого початку Другої світової війни. Україна була одним з головних театрів воєнних дій Другої світової й одним із ключових її «призів». Водночас вона не була суб’єктом геополітики на рівні держави — але й не була пасивним об’єктом.
Грабовський С. Українці у Другій світовій війні: про бездержавну суб’єктність української нації / С. Грабовський // Філософська думка. - 2015. - № 4. - С. 72-86.
Висвітлено сучасні наукові підходи до осмислення участі України в Другій світовій війні, розкрито особливості представлення проблематики тих часів у соціокультурному дискурсі національних бібліотек України.
Гранчак Т. Україна і Друга світова війна: підходи до осмислення і представлення в соціокультурному дискурсі вітчизняних національних бібліотек / Т. Гранчак // Бібліотечний вісник. - 2015. - № 5. - С. 22-27.
В радянській історіографії наукова проблема суспільно-політичних настроїв населення СРСР періоду Другої світової війни розглядалася скрізь призму історико-ідеологічного міту, що ґрунтувався на аксіоматичному твердженні про «морально-політичну єдність радянського суспільства». Наголошувалося на тому, що в Радянському Союзі у передвоєнний період була сформована гомогенна спільнота людей – радянських патріотів, які в роки Великої вітчизняної війни, усі як один, стали на захист своєї соціалістичної батьківщини.
Гриневич В. Суспільно-політичні настрої населення України в роки Другої світової війни: історіографічні нотатки / Гриневич В. // Проблеми історії України: факти, судження, пошуки. - 2007. - 16. - С. 405-434.
Автор статті поставив собі за мету здійснити короткий історіографічний огляд фундаментальних воєнно-історичних праць, в яких аналізуються воєнні дії на теренах України часів Другої світової війни. Розуміючи відповідальність постановки наукового завдання у такому ракурсі, автор звертає увагу читача на те, що основний напрямок статті – висвітити публікації, у яких безпосередньо розглядаються питання розвитку воєнного мистецтва на які у радянський час були накладені обмеження щодо користування.
Грицюк В. Праці радянських воєнних істориків закритого характеру щодо аналізу воєнних дій на теренах України часів Другої світової війни / В. Грицюк // Сторінки воєнної історії України: Зб. наук. статей. Вип. 12. - 2009. - 12. - С. 25-30.
Гітлерівський задум ведення війни проти Польщі був відомий радянській стороні. Узгодження спільних воєнних дій проти Польської держави здійснювалося під час підготовки та підписання 23 серпня 1939 року «пакту Ріббентропа – Молотова»…
Грицюк, Валерій. Український фронт на початку Другої світової війни / Валерій Грицюк // Воєнна історія. – 2009. - №5.
Незважаючи на намагання істориків об’єктивно подати події передісторії й історії війни, відкриття нових архівів і бажання позбавитись ідеологічних стереотипів викликають потребу зайвий раз дослідити роль України в подіях Другої світової війни, щоб унеможливити їх повторення. З іншого боку, глибинне розуміння історії попередніх поколінь надасть можливість правильно зрозуміти події сьогоднішнього дня. Мета статті – проаналізувати роль і місце України в подіях Другої світової війни; визначити «український вимір» війни та її наслідки для сучасного покоління, особливо молоді.
Євсєєва Г. П. Друга світова війна та Україна: історія і сучасність / Г. П. Євсєєва, Г. І. Лисенко, С. П. Волкова // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. - 2015. - № 9. - С. 71-79.
Відомо, що битва за Дніпро та Київ увійшла в історію війни проти фашизму як складова частина зусиль нашого народу в здобутті Перемоги. Значною мірою вона вплинула на подальший хід воєнних дій і сприяла розгрому ворога. Водночас ці події надто загероїзовані, в їх горнилі поклали голови, часто даремно з вини командування всіх рівнів, сотні тисяч людей, здебільшого молодих. Саме їх, необстріляних, "зелених" у першу чергу кидали в бій. Кидали часто без обмундирування, відповідного озброєння, навіть без прийняття присяги, без відповідної артпідготовки, підтримки танковими частинами. Їх призивали так звані польові військкомати, які діяли в складі частин, що наступали.
Король, Віктор. Битва за Дніпро і Київ: героїзм і трагедія (маловідомі сторінки) / Віктор Король // Воєнна історія. – 2003. - №5/6.
У статті розглядаються обставини розграбування, вивезення та знищення культурних цінностей на окупованій території України під час Другої світової війни (1941–1944). На основі широкого фактичного матеріалу звертається увага на масові акти вандалізму та мародерства з боку військовослужбовців окупаційних військ та представників окупаційних адміністрацій щодо культурних цінностей, що мали місце поряд з організованим нацистами вивезенням предметів культури через діяльність спеціальних структур. Вводяться в обіг та обґрунтовуються поняття прямого та прихованого мародерства культурних цінностей на окупованій території як чинників їх втрат внаслідок війни.
Кот, Сергій. Мародерство як фактор розграбування, вивезення та знищення культурних цінностей на окупованій території України під час Другої світової війни (1941-1944 pp.) / Сергій Кот // Краєзнавство. - 2010. - 1. - С. 29-42.
Політичні та економічні цілі війни німецького нацистського керівництва проти Радянського Союзу визначили його політику, окупаційний режим, економічні плани на захопленій радянській території, в тому числі і в Україні. Все це мовою завойовників називалося «новим порядком». Під ним нацисти розуміли завчасно сплановану систему політичних, ідеологічних, економічних та військових заходів. Це передбачало повну ліквідацію політичної незалежності, державності, економічний визиск захоплених земель, расову дискримінацію населення.
Кучер В. До питання про політичну кризу нацистського окупаційного режиму в Україні у роки війни / В. Кучер // Сторінки воєнної історії України: Зб. наук. статей. Вип. 12. - 2009. - 12. - С. 135-150.
Ця стаття присвячена суперечливим сторінкам Другої світової і Великої Вітчизняної війни. Автор залучив широке коло різноманітних історичних джерел. Публікація пояснює причини існування в Україні різних історичних пам'ятей про війну. У представлених матеріалах об'єктивно показані трагічні події минулого лихоліття, визначено актуальність розробки цієї проблеми для незалежної України.
Левітас Ф. Україна в Другій світовій війні (1939-1945 рр.): битва за історичну пам’ять / Ф. Левітас // Наукові записки [Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса]. - 2013. - Вип. 5. - С. 221-237.
Історія Другої світової війни викликає посилений інтерес вітчизняних істориків. Серед проблемних питань, що досліджуються, чільне місце займає український визвольний рух.
Проаналізовано вітчизняну історіографію присвячену дослідженню українського визвольного руху на Волині в роки Другої світової війни. Зроблено спробу визначити загальний стан розробки проблеми, окреслити коло малодосліджених питань, визначити нові методологічні підходи сучасних істориків у цій царині.
Ленартович О. Ю. Сучасні дослідження українського визвольного руху в роки Другої світової війни / О. Ю. Ленартович // Гілея: науковий вісник. - 2015. - Вип. 102. - С. 92-97.
Статтю присвячено гуманітарним наслідкам Другої світової війни. Розкриваються основні складові демографічних втрат України. Аналізуються воєнні, політичні, соціально-економічні чинники, що визначали демографічні трансформації. Наводяться статистичні дані, що ілюструють людські втрати України, їх масштаби, специфіку та перспективні наслідки.
Лисенко О. Є. Демографічні втрати України у роки Другої світової війни / О. Є. Лисенко, О. Г. Перехрест // Архіви України. - 2015. - № 3. - С. 8-34.
Проаналізовано стан опрацювання проблематики Другої світової війни в Україні за останнє десятиліття. Простежуються визначальні тенденції та особливості історіографічного процесу, вплив суспільно-політичних явищ на тематику й зміст публікацій. Окреслено перспективи наукових студій у цьому сегменті фундаментальних досліджень.
Лисенко О. Є. Дослідження історії Другої світової війни у сучасній Україні: основні тенденції та перспективи / О. Є. Лисенко // Український історичний журнал. - 2011. - № 4. - С. 165-194.
На підставі аналізу архівних документів та наукової літератури у статті з’ясовується питання щодо чи сельності радянських партизанів України в період 1941–1945 рр., котре ще й на сьогодні викликає великі розбіжності у працях учених-істориків.
Лозицький В. С. До питання про загальну чисельність партизанів УРСР у роки Великої Вітчизняної війни (1941–1945 рр.) / В. С. Лозицький // Український історичний журнал. - 2011. - № 6. - С. 152-171.
Розглянуто проблему протиправної діяльності партизанських з'єднань на територіях Західної України в період Другої світової війни, щодо жіночої частини населення. Проведено аналіз факторів впливу, причин та особливостей ставлення радянських партизанів до населення Західної України та жінок зокрема. За архівними матеріалами розкрито характер злочинної діяльності по відношенню до жіночої частини населення.
Мазурок О. Злочини учасників радянського партизанського руху проти жінок Західної України в період Другої світової війни / О. Мазурок // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії. - 2015. - Вип. 26. - С. 38-40.
Об’єктивна оцінка ролі й місця Організації українських націоналістів та Української повстанської армії має важливе значення для висвітлення діяльності національно-патріотичного антифашистського руху. В умовах початку німецько-радянської війни, за відсутності своїх збройних сил, суперечливих відносин з окупаційною адміністрацією, не маючи повної і всебічної підтримки з боку населення, керівництво обох проводів ОУН робило першочергову ставку на чітко сплановану та продуману інформаційно-пропагандистську діяльність як серед населення окупованої України, так і серед німецьких військ та бійців Червоної армії…
Малюга, Валерій. Підготовка пропагандистських кадрів ОУН і УПА на території України у 1941-1944 роках / Валерій Малюга // Воєнна історія. – 2010. - №1.
Визначено основні напрями висвітлення долі національних меншин України в роки Другої світової війни у контексті етнополітичних практик воюючих сторін, а також співвідношення представлення історії окремих національних меншин у різні періоди війни. Визначено стан дослідження етнополітики СРСР та Німеччини в роки війни та специфіку висвітлення науковцями міжетнічної взаємодії. Проаналізовано представлення на сторінках наукових праць різних аспектів колабораціонізму у середовищі національних меншин України.
Ніколаєць Ю. Національні меншини України у роки Другої світової війни у контексті етнополітичних практик воюючих сторін: науковий дискурс / Ю. Ніколаєць // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. - 2017. - Вип. 5-6. - С. 321-368.
У статті досліджено історично закономірні та ідеологічно деструктивні тенденції існування офіційної та опозиційної письменницької публіцистики в замкнутій тоталітарній державі 1942–1945 рр. у контексті потенційного поглиблення в ній демократичних свобод, виходу на глобальні загальнолюдські проблеми.
Павлюк І. Українська письменницька публіцистика другої половини Другої світової війни / І. Павлюк // Слово і час. - 2016. - № 9. - С. 64-78.
У статті викладено концептуальний підхід до розуміння історії України періоду Другої світової війни. Автор аналізує основні риси української пострадянської історіографії Другої світової війни, вказує на її позитивні та негативні риси, а також пропонує власну схему історії Другої світової війни в Україні. Вона розглядається автором як частина глобального історичного процесу, в ході якого відбувалася боротьба різних конкурентних імперіалістичних проектів метою котрих було включення до своєї орбіти українських етнічних територій.
Патриляк І. К. Між двома проваллями: Україна в роки Другої світової війни / І. К. Патриляк // Проблеми всесвітньої історії. - 2016. - № 1. - С. 169-182.
Відносини між українськими націоналістичними організаціями і Німеччиною в роки Другої світової війни досі залишаються однією із найбільш дражливих і мало вивчених проблем у сучасній історіографії. Особливо «скромно» у працях вітчизняних та зарубіжних істориків висвітлюються питання переговорів між керівництвом українського підпілля й представниками німецької окупаційної адміністрації в останні місяці гітлерівської окупації українських земель…
Патриляк, Іван. Повстансько-німецькі переговори грудня 1943 – вересня 1944 років: причини, хід, наслідки / Іван Патриляк // Воєнна історія. – 2008. - №5.
Історія створення та діяльності УПА ще залишається особливо актуальною темою для українського соціокультурного простору. Це обумовлено особливим ставленням до збройних формувань в український історичний традиції, де армія була певним уособленням державницьких прагнень української нації. З іншого боку, в українському суспільстві все ще зберігається поляризація позицій щодо оцінки діяльності УПА — від глорифікації до повного неприйняття.
Примаченко Яна. Створення та діяльність УПА в період Другої світової війни в світлі північноамериканської історіографії / Примаченко Яна // Проблеми історії України: факти, судження пошуки. - 2012. - 21. - С. 212-231.
У статті йдеться про реалії, пов’язані з безпосереднім залученням українських громадян та їхньою роллю у бойових діях на території України. Країна зазнала найбільших економічних втрат і людських жертв від нацистської окупації, а також радянської реокупації. Її знищував і гітлерівський, і сталінський режими.
Рожик М. Малодосліджені події участі України у Другій світовій війні 1939–1945 рр. / М. Рожик // Вісник Львівського університету. Серія : Журналістика. - 2015. - Вип. 40. - С. 124-132.
Проаналізовано у російській науковій історичній думці проблеми висвітлення партизанського руху на території сучасної України у роки Великої Вітчизняної війни. Зазначено, що проблемні аспекти діяльності радянського партизанського руху на окупованій Україні певною мірою притаманні сучасній російській історіографії. Виявлено, що біографії найвидатніших лідерів партизанського руху є цікавими для сучасних російських істориків і вони охоче досліджують маловивчені та недосліджені до наших днів деякі сторони життя цих легендарних людей, помічено досить значні розбіжності у цифрових відомостях українських та російських істориків стосовно показнику масовості тодішнього партизанського руху. Доведено, що у багатьох російських підручниках та навчальних посібниках ці події описані досить побіжно і поверхнево, іноді стиль викладу мало відрізняється від того, як характеризували партизанський рух у традиційному викладі, адаптованому вимогам правлячої ідеології радянської епохи. Також доведено, що для сучасної пострадянської російської історичної наукової думки притаманне висвітлення раніше заборонених життєвих реалій щоденних партизанських буднів.
Свинаренко Н. О. Висвітлення партизанського руху на українських землях у роки Великої Вітчизняної війни: сучасна історіографія / Н. О. Свинаренко // Історичний архів. Наукові студії. – 2013. - № 11. – С. 40-47.
Враховуючи те, що для багатьох Друга світова війна є досі живим особистим спогадом або пов’язана з конкретними іменами й долями близьких людей, вона досі викликає надто багато суперечностей. Метою статті є аналіз впливу історичної пам’яті про Другу світову війну на формування української ідентичності та з’ясування причин протистоянь між ветеранами Червоної армії (ЧА) та Української повстанської армії (УПА), що створюють напругу в українському суспільстві. Наприкінці статті пропонуються можливі шляхи подолання цього протистояння.
Смеречанська О. Історична пам’ять про Другу світову війну та формування української ідентичності у сучасній Україні / О. Смеречанська // Наукові записки [Національного університету "Острозька академія"]. Сер. : Культурологія. - 2011. - Вип. 7. - С. 191-201.
Стаття присвячена висвітленню національно-визвольних процесів періоду Другої світової війни та післявоєнного часу в сучасній українській історіографії. Проаналізовано публікації з історії визвольного руху в період державної незалежності України, здійснено інформативне та теоретичне осмислення цього важливого етапу національної історії на основі нових документальних комплексів та здобутків сучасної історіографії.
Сухий О. Український визвольний рух періоду Другої світової війни та післявоєнного часу в сучасній українській історіографії / О. Сухий // Мандрівець. - 2012. - № 4. - С. 17-27.
У статті проаналізовано правову практику радянської держави стосовно «зрадників Батьківщини», «пособників окупантів», воєнних злочинців. З’ясовано законодавчо-нормативну базу карально-репресивних дій радянської влади щодо зазначеної категорії осіб.
Шайкан, Валентина. Репресивно-каральні дії радянської влади проти колаборантів в роки Великої Вітчизняної війни / Валентина Шайкан // Сторінки воєнної історії України. - 2012. - 15. - С. 217-229.
Приреченій на те, щоб опинитись між двома тоталітарними потугами, Україні під час Другої світової війни судилося пережити протистояння реґулярних армій, геноциди, депортації, мобілізації, вивезення на роботи, тотальні руйнування. Війна, що постійно ставила людину перед екзистенційним вибором, стала для суспільства ще й тяжким моральним випробуванням, адже визначатись у власній позиції доводилося кожному.
Шаповал Ю. Друга світова війна: український контекст / Ю. Шаповал // Філософська думка. - 2015. - № 4. - С. 63-71.
Електронні джерела
Збірка вміщує вітання гостям і учасникам конференції від її організаторів, наукові доповіді та повідомлення вітчизняних істориків і краєзнавців, музейних працівників України, Білорусі та Росії, присвячені проблемним питанням руху Опору в Україні в роки Великої Вітчизняної війни, терору і злочинів нацистської окупаційної влади проти мирного населення та питанням державної політики з увічнення пам’яті жертв війни, і конкретно – вшанування пам’яті жертв Корюківської трагедії 1943 р. Видання призначено для істориків, краєзнавців, вчителів і викладачів, студентів, представників органів влади, всіх причетних до реалізації державної політики пам’яті в Україні.
Актуальні проблеми партизансько-підпільного руху в Україні в роки Великої Вітчизняної війни: Матеріали Міжнарод. наук. конф., м. Корюківка, 14 грудня 2011 р. / Упоряд.: С. В. Бутко, Р. І. Пилявець. Чернігівська обл. держ. адм.; Укр. ін-т нац. пам'яті. – Чернігів: Десна Поліграф, 2012. – 144 с.
Збірник містить статті вітчизняних істориків і краєзнавців, музейних працівників України й Білорусі. На підставі маловідомих матеріалів висвітлено актуальні проблеми історії Другої світової війни, зокрема військові аспекти питань історії, руху Опору, нацистського окупаційного режиму, соціально-економічних перетворень після визволення території України, пошуки у сфері методології, історіографії та історичної пам’яті.
Боротьба за Україну в 1943–1944 рр.: влада, збройні сили, суспільство: Зб. наук. праць / Ред. кол.: В. А. Смолій, О. Є. Лисенко, С. В. Віднянський; НАН України. Інститут історії України; Національний університет оборони ім. І. Черняховського. – К.: Інститут історії України, 2014. – 622 с.
На сторінках видання містяться аналіз подій, процесів та персоналій, що призвели до трагедії Другої світової війни; інформація про її хід протягом перших двох років до моменту, коли європейський конфлікт переріс у світове протистояння; факти та свідчення про зламні й знакові події Другої світової. Агресія СРСР проти сусідніх країн вписана в загальний контекст війни і світової політики. Крім того, показано передумови та причини, які спонукали Гітлера розпочати війну проти нещодавнього союзника.
Галушка, Андрій. Змова диктаторів: поділ Європи між Гітлером і Сталіним / Андрій Галушка, Єгор Брайлян. - Х.: Клуб сімейного дозвілля.
Трагічна і життєстверджуюча історія боротьби юної матері проти фабрики смерті, концтабору Равенсбрюк. Боротьби за кожну краплю молока, за ложечку дитячого харчування від "Червоного хреста", яким гестапівці годують кошенят, за вкрадений шматок вугілля, щоб хоч трохи обігріти "дитячу кімнату" - барак в "пеклі для жінок", де народжуються, щоб померти. Чи є в світі щось сильніше материнської любові? З п'ятисот двадцяти двох дітей, що народилися в концентраційному таборі Равенсбрюк, було врятовано тридцять п'ять ...
Гоби, Валентина. Детская комната / Валентина Гоби. – Х.: Клуб семейного досуга, 2016. – 224 с.
У праці розглядається комплекс питань, пов’язаних з функціонуванням окупаційного режиму на території України в роки Другої світової війни. Подано реконструкцію адміністративних структур, схарактеризовано їхню компетенцію й алгоритм діяльності.
Видання призначається для науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться історією Другої світової війни.
Гончаренко О. М. Система органів місцевого управління на території райхскомісаріату "Україна" та "військової зони". 1941–1944 рр. / О. М. Гончаренко, М. П. Куницький, О. Є. Лисенко; ред. кол.: В. А. Смолій, Г. В. Боряк, О. П. Реєнт; НАН України. Інститут історії України. – К.: Інститут історії України, 2014. – 151 с.
В книзі представлено авторське осмислення контекстів того різноголосся українського суспільства, яке комуністична влада протягом міжвоєнного періоду намагалася приборкати. Широко розпропагована політико-ідеологічна теза про «морально-політичну єдність радянського народу напередодні Великої Вітчизняної війни» не відповідала дійсності. Українське суспільство увійшло у Другу світову війну значною мірою розколотим. Комуністичній владі так і не вдалося сформувати в УРСР гомогенне суспільство з єдиною радянською ідентичністю. Переважно селянська за своїм соціальним складом Україна, переживши Голодомор, залишалася потенційно «слабкою ланкою» сталінської імперії. Ex post facto, саме нелояльністю вагомої частини населення до сталінської влади була зумовлена й воєнно-політична катастрофа СРСР 1941 року. Розрахована на науковців, викладачів, студентську молодь, усіх, хто цікавиться вітчизняною історією.
Гриневич, Владислав. Неприборкане різноголосся: Друга світова війна і суспільно-політичні настрої в Україні, 1939 - червень 1941 рр. / Владислав Гриневич. - Київ; Дніпропетровськ : Ліра, 2012.– 506 с.
Працю присвячено стратегічним і фронтовим операціям радянських військ на території України в роки Великої Вітчизняної війни. Автор робить спробу по-новому подивитися на оперативно-стратегічне планування, перебіг бойових дій, результати операцій. Дається оцінка радянського військового мистецтва через призму збройного протисто - яння з арміями держав-агресорів.
Грицюк В. М. Стратегічні та фронтові операції Великої Вітчизняної війни на території України / НАН України. Ін-т історії України. — К., 2010. — 150 с. - (Серія "Україна. Друга світова війна. 1939-1945" Вип. 1)
Нещодавно відкриті радянські секретні архіви, зокрема, трофейні нацистські документи, містять багато нової інформації щодо трагічного винищення архівних, бібліотечних і музейних цінностей, архітектурних пам'яток в Україні під час другої світової війни. Всупереч традиційним пропагандистським обвинуваченням в усix втратах лише фашистських загарбників, нові матеріали переконливо доводять, що значна частина культурних пам'яток була злочинно знищена радянською адміністрацією ще в 1941 році. Світові відкриваються також нові важливі деталі щодо пограбування і вивезення нацистами з України на Захід архівних документів, бібліотечних фондів, музейних експонатів; відносно вивезення радянськими військами наприкінці війни аналогічних цінностей з Німеччини і Східної Європи; щодо діяльності західних союзницьких реституційних комісій після війни.
Грімстед Кеннеді Патриція, Боряк Геннадій. Доля українських культурних цінностей під час Другої світової війни: винищення архівів, бібліотек, музеїв / АН Української РСР. Археограф. ком.; Укр. наук. ін-т Гарвардського університету. – Львів: Вид. центр "ФЕНІКС" 1992. – 120 с.
У збірці вміщено доповіді учасників Всеукраїнської наукової конференції, які висвітлюють загальні процеси у житті народів України під час війни, проблеми міжнаціональних відносин, історію національно-визвольних рухів, різні сторони національного життя. Досліджено також національну політику Радянського Союзу, нацистської Німеччини і держав Східної Європи на українських землях наприкінці 1930-х — на початку 1950-х років.
Друга світова війна і доля народів України: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції. Київ, 23–24 червня 2005 р. / Ред. кол.: В. М. Воронін, I. Ф. Курас ( та ін.); Громад. ком. для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру; Держ. комітет України у справах національностей та міграції; Ін-т політ. і етнонаціон. дослід. НАН України; Ін-т історії України НАН України; Укр. центр вивчення історії Голокосту. – К.: Вид-во Сфера, 2005. – 220 с.
З Перемогою над нацизмом вперше за багато століть фактично всі українські землі, які історично належали українському народові, опинилися у складі України і цим було забезпечено їх територіальну єдність. Наш священний обов’язок зберігати, зміцнювати та всіма силами захищати соборність українських земель. Тому сьогодні нам так важливо знову згадати про ту минулу війну задля того, щоб зупинити нинішню.
Друга світова війна і Україна: актуальні історико-правові проблеми: електронн. зб. матеріалів круглого столу (Київ, 28 квіт. 2015 р.) – К. : Нац. акад. внутр. справ, 2015. – 124 с.
"Аустерліц" німецького письменника Вінфріда Георга Зебальда - це апріорі дуже незвична книга про війну. Вона зовсім не охоплює події, що тривали в той час, а демонструє їх наслідки. Це історія чоловіка, якого під час війни відправили без батьків на кораблі до Англії у рамках програми порятунку єврейських дітей. З тих пір він не бачив батьків. Виріс в чужій родині під чужим ім'ям. Своє справжнє почув вже у дорослому віці. “Аустерліц” розповідає історію пошуків цього чоловіка своєї ідентичності. Він подорожує місцями народження, спілкується із сусідкою матері. Намагається згадати, ким він був і є насправді. Мова Зебальда абсолютно чарівна і повільна. Її легко можна сприйняти за нудну. Але варто набратись трішки терпіння, і текст заговорить через довгі речення, глибокі спостереження, дивні ілюстрації-фото.
Зебальд, Винифред Георг. Аустерлиц / В. Г. Зебальд. – М.: Азбука-классика, 2006. – 352 с.
У книзі висвітлюються організаційно-правові, ідеологічні, матеріальні, морально-психологічні аспекти радянського антинацистського руху Опору на окупованій території України. Аналізуються форми і методи стихійного й організованого спротиву загарбникам, протидії режимним, економічним, соціальним та іншим заходам окупаційної адміністрації. Оцінюються результати, здобутки і втрати партизанської та підпільної боротьби.
Кентій А. В. Радянський рух Опору на окупованій території України / А. В. Кентій, В. С. Лозинський, М. А. Слободянюк; НАН України. Інститут історії України. — К.: Інститут історії України, 2010. — 98 с. (Серія "Україна. Друга світова війна. 1939-1945" Вип. 3)
Дванадцятий том 15-томного видання "Україна крізь віки" присвячений ратному та трудовому внескові українського народу в розгром третього рейху.
Коваль М. В. Україна в Другій світовій і Великій Вітчизняній війнах (1939-1945 рр.) / За заг. ред. В. Смолія. НАН України. Інститут історії України. – К.: Альтернативи, 1999. – 336 с. - (Україна крізь віки. У 15-ти т. ; Т. 12)
У збірнику професора Володимира Косика висвітлюються німецькі архівні документи, які найточніше відображають період окупації України Німеччиною та розвиток національного руху опору. Більшість документів публікується в Україні вперше.
Косик В. М. Україна в Другій світовій війні у документах: зб. німецьких архівних матеріалів. Т.1 /упоряд. Володимира Косика. - Л. Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України, 1997. - 383 с.
У збірнику професора Володимира Косика висвітлюються німецькі архівні документи 1941-1942 рр., які найточніше відображають період окупації України Німеччиною та розвиток національного руху опору. Більшість документів публікується в Україні вперше.
Косик В. М. Україна в Другій світовій війні у документах: зб. німецьких архівних матеріалів (1941-1942). Т.2 /упоряд. Володимира Косика. - Л. Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України, 1998. - 384 с.
У збірнику професора Володимира Косика висвітлюються німецькі архівні документи 1942-1943 рр., які найточніше відображають період окупації України Німеччиною та розвиток національного руху опору. Більшість документів публікується в Україні вперше.
Косик В. М. Україна в Другій світовій війні у документах: зб. німецьких архівних матеріалів (1942-1943). Т.3 /упоряд. Володимира Косика. - Л. Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України, 1999. - 384 с.
У збірнику професора Володимира Косика висвітлюються німецькі архівні документи 1944-1945 рр., які найточніше відображають період окупації України Німеччиною та розвиток національного руху опору. Більшість документів публікується в Україні вперше.
Косик В. М. Україна в Другій світовій війні у документах: зб. німецьких архівних матеріалів (1944-1945). Т.4 /упоряд. Володимира Косика. - Л. Львівський нац. ун-т ім. І. Франка, 2000. - 368 с.
У праці В. Косика добре розкриті перший етап війни, спроба відновлення у Львові української державності та конфлікт із гітлерівцями з цього приводу, поданий на основі німецьких свідчень того часу. Зокрема, наявні документи підтверджують відсутність будь-яких підстав пов'язувати розстріл польських учених у Львові з участю українських націоналістів, зокрема батальйону "Нахтігаль".
Косик В. Україна і Німеччина у Другій світовій війні / Володимир Косик; Наукове товариство імені Т. Шевченка у Львові; Українознавча бібліотека НТШ. – Париж;Нью-Йорк;Львів: 1993. – 684 c.
Уявіть: хлопчик розмальовує птаха, щоб перетворити його на таку собі веселку в пір’ї, а потім відпускає. Інші птахи осліплені яскравими барвами, вони починають атакувати бідолаху, не вірячи, що той – член зграї. Пошматоване тіло розфарбованого птаха падає в траву, збираючи довкола себе дітей, які з цікавістю дивляться на труп. Жорстоко? Не для реалій Другої світової, коли шестирічний хлопчик, схожий чи то на цигана, чи то на єврея, опиняється в чужому селі. Він кличе маму, але її немає. Натомість малий бачить тільки смерть, насилля, знущання, збочення, кров, він сам стає жертвою середньовічної дикості та цькування…
Обережно, ненормативна лексика та сцени насильства!
Косинський, Єжи. Розфарбований птах: найжорстокіша книжка сучасності / Єжи Косинський. – Х.: Клуб сімейного дозвілля, 2018. – 288 с.
Ця монографія є першою спробою комплексного дослідження боротьби воїнів-украінців з німецько-фашистськими та японськими загарбниками. На багатому архівному матеріалі, який здебільшого вводиться до наукового обігу вперше, автори розкривають роль і місце в другій світовій війні основного "трудівника фронту" - рядового бійця, плоть від плоті українського народу. В основу роботи покладено історико-хронологічну послідовність у висвітленні ратної звитяги громадян України на фронтах, боротьби національного підпілля, участі українців у збройних силах США, Канади, Франції та інших країн. Автори документально обгрунтовують і вводять до обігу нові цифрові показники участі українців у війні та понесених ними військових утрат.
Книга розрахована на викладачів і студентів вузів, науковців, працівників і слухачів військових учбових закладів, на всіх, хто цікавиться новітньою історією України.
Муковський І. Т. Звитяга і жертовність: Українці на фронтах Другої світової війни / І. Т. Муковський, О. Є. Лисенко. – К.: Пошук – вид. агентство «Книга пам’яті України», 1997. – 567 с.
Спогади ув'язненої № 10787. Автор книги - активна учасниця антифашистської боротьби - розповідає про те, як вона і інші ув'язнені вели небезпечну боротьбу в умовах глибокого підпілля і конспірації в концтаборі Равенсбрюк.
Мюллер, Шарлотта. Слесарная команда Равенсбрюка / Ш. Мюллер. – М.: Издательство политической литературы, 1985. – 182 с.
Мова про окрему бойову групу, що постала у лютому 1944 року з представників різних частин дивізії, і чиєю метою була боротьба з радянськими партизанами, які на той час вторглися на територію дистрикту "Галичина". Що у цьому унікальній збірці, що не розпадається на окремі глави, а читається на одному патріотичному подиху? Крім історії формування, ситуації в регіоні, огляду сил ворогуючих сторін та історії про бойове хрещення групи, тут чимало побутових деталей того часу. Також тут чимало про "цивільний" контекст історії групи. Наприклад, жіноча допоміжна рада при Міській управі Львова, яка співпрацювала з вояками, святкування тими прийняття присяги, коротке дозвілля.
Пономаренко, Роман. Бойова група «Байєрсдорф» / Роман Пономаренко. – Х.: Мандрівець, 2016. – 104 с.
Маше Рольнікайте було чотирнадцять, коли нацисти увійшли до Вільнюса. Саме з цього моменту починається щоденник єврейської дівчинки-підлітка, яка описує своє життя в Вільнюському гетто, а потім в двох концтаборах - в Штрасденгофі в Латвії і в Штутггофі, поблизу Данцига, в Німеччині. Дівчинка не намагалася оцінювати події - вона просто запам'ятовувала і записувала все, що відбувається навколо, в надії, що якщо не вдасться вижити і розповісти про трагедію самої, це зробить щоденник.
Рольникайте, Маше. Я должна рассказать / Маше Рольникайте. – Екатеринбург: Гонзо, [б.г.] - 584 с.
З 1933-го по 1945 рік у Східній Європі було знищено 14 мільйонів чоловік. Книга професора Єльського університету (США), блискучого історика і вправного оповідача Тімоті Снайдера, «Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним» присвячена трагічним сторінкам в історії Східної Європи. Український Голодомор, сталінські масові екзекуції, Голокост, розстріли німцями цивільного населення в ході антипартизанських операцій, навмисне обкурення голодом радянських військовополонених, післявоєнні етнічні чистки ... Дві тоталітарні системи здійснювали однакові злочину в один і той же час, в одних і тих же місцях, сприяючи один одного і підбурюючи один одного.
Снайдер Т. Кровавые земли: Европа между Гитлером и Сталиным / Тимоти Снайдер ; [пер. с англ. Л. Зурнаджи] – К.: Дуліби, 2015. – 584 с.
Що минулося – не забулося… Війна увірвалася й у життя Мар’яниної родини: чоловік не повернувся з фронту… Самотня жінка мріяла, щоб хоч її діти побачили світле майбутнє. Та не судилося… Фашисти лютували особливо, коли їм чинили опір: зганяли людей мов худобу на бойню, убивали з кулеметів, спалювали живцем! У жахливому полум’ї зникали не лише села, але й надії на світле майбутнє! А партизани не поспішали на допомогу…
Ткаченко, Ганна. Спалені мрії / Ганна Ткаченко. – Х.: Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 320 с.
В рекомендаційному списку літератури представлені книги та періодичні видання, які розповідають про вигнання нацистських окупантів із нашої країни, розповіді та спогади очевидців та учасників цих подій, художні твори про Велику Вітчизняну війну.
Бібліографічна частина містить описи книжкових, періодичних та електронних видань. В межах розділів записи розміщено за алфавітом авторів та назв публікацій.
«Україна в жорстоких обіймах війни»: до 70-річчя визволення України: реком. список літератури / відп. за вип. В. І. Танчик, уклад: І. М. Безлюдна, Т. В. Сергєєва; Упр. культури Херсон. міськради, Херсонська ЦБС, Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки; ІБВ. – Херсон, 2015. – 18 с.
Цей посібник для вчителів, які викладають історію та медіаграмотність. Звернення до українських кінотекстів дозволить популяризувати кінематографічну грамотність та через призму мистецьких творів, продискутувати про конфліктні ситуації і складні соціальні процеси в Україні. Конспекти занять також можуть бути використані під час вивчення курсів за вибором, факультативних курсів, виховних годин, занять гуртків юних істориків, журналістів тощо.
Українська історія в кінофільмах: посібник для вчителя / О. В. Волошенюк, О. П. Мокрогуз, Л. Є. Новікова / За ред. Волошенюк О. В., Іванова В. Ф. – К.: ЦВП, АУП, 2018. – 57 с.
Один із найвідоміших французьких письменників Давид Фонкінос написав історію реальної особи, єврейської художниці Шарлотти Соломон. Її історія — суцільна трагедія. Вона загинула в газовій камері Освенцима на шостому місяці вагітності. Їй було 26 років. В сім'ї неодноразово ставались самогубства. Не дивлячись на усе це, збереглось її 769 робіт гуашшю. На обкладинці одна із її робіт. Рукописи свого життя незадовго перед смертю передала своєму лікарю. Війна є лише фоном життя художниці. Бо ця книжка ще є і розповіддю про долю мистецтва в такі часи.
Фонкинос, Давид. Шарлотта / Давид Фонкинос. – М.: Азбука, 2016. – 192 с.
Історія трьох жінок, які змогли пронести нове життя крізь жахи нацизму. Мужність, рішучість і удача не покидали трьох молодих матерів протягом усієї війни, ці ж якості допомагали їм заново вибудувати своє життя в мирний час. Пріска, Рахель і Анка, не підозрюючи про існування один одного, пройшли свій шлях з щасливого дитинства в амбітну юність, але блакитне небо затягнулося колючим дротом, і повітря наповнилося пилом з праху мільйонів беззахисних людей. Дівчата стійко переносили удари долі, відкладаючи сльози і переживання до моменту свого звільнення. Кожна з них вірила, що її майбутня дитина - єдине у своєму роді чудо, і будь-який лікар підтвердив би ці міркування ...
Холден, Венди. Дети лагерей смерти. Рожденные выжить / Венди Холден. – М.: АСТ, 2015. – 352 с.
"Маус" Арта Шпігельмана - єдиний графічний роман, який отримав престижну Пулітцерівську премію. Автору вдалося, здавалося б, неможливе - розповісти історію Голокосту в формі коміксу. Владко Шпигельман, батько Арта, розповідає синові, як пройшов через гетто, Освенцим і "марш смерті" на Дахау. Але "Маус" - це і глибоко особиста історія автора, його спроба розібратися в своїх непростих відносинах з сім'єю. На стику цих історій і народжується унікальний текст, який без спрощень і пафосу розповідає про одну з найжахливіших трагедій XX століття.